מלכת הטרמיטים

מלכת הטרמיטים

לב לבה של מושבת הטרמיטים הם מלכת הטרמיטים והמלך, שהם מייסדי המושבה והאחראים הבלעדיים לגידולה. המלך והמלכה הם טרמיטים בעלי כנפיים (בניגוד לאחרים שאינם מעופפים) שנתקו ממושבת מולדתם ויצאו למחול כלולות בסיומו בחרו מקום להקים את ביתם והחלו במלאכת הרבייה. לאחר מחזור אחד של רבייה וגידול הצאצאים הם מתפנים להוסיף ולהתרבות ללא מטלות נוספות, שכן הצאצאים הם אלה שיגדלו מעתה את אחיהם הקטנים, ידאגו לכל צרכיהם, יבנו ויתחזקו את המושבה ויגנו עליה מפני מזיקים.

הטרמיטים חיים במושבה בעלת מעמדות והגדרת תפקידים ברורים. במרבית המושבות המלך והלכה מבודדים משאר המושבה וזוכים לאגף מגורים מלכותי משלהם, ומלבד למחזור הרבייה הראשון בו הם נאלצים לגדל את הצאצאים אין להם כל מטלה אחרת. סביב המלכה נמצא המלך שאחראי להפרייתה ובכל הטלה נמצאים סביבה פועלי הקן במטרה לסייע לה ולבודד את הביצים לאחר הטלתן למקום הגייני בו יתפתחו עד לבקיעתן. התנהלות זאת מלמדת לא מעט על חשיבותה של רבייה בממלכת הטרמיטים. הרבייה היא מטרתה של המושבה כולה, שתומכים, מגנים, מאכילים, בונים ומנקים, במטרה להוסיף ולאפשר את הגידול הטבעי. הטרמיטים משתלטים על שטחי מחיה במחילות ומבנים תת קרקעיים ואוכלים את דרכם  להגיע לעוד ועוד שטחי מחיה. המלך והמלכה כמי שמאפשרים את הרחבת המושבה וגידולה, הם מטבע הדברים בראש ההיררכיה וללא עורערין.

קן טרמיטים לא יוסיף להתקיים ללא המלכה. היה ומסיבה כלשהי המלכה מתה, שאר שוכני הקן לא יוסיפו לקיים את המושבה, שכן מטרתם היא התרבות ובלעדיה אין הדבר אפשרי. במקרה כזה הטרמיטים יעזבו את המושבה ויתפזרו, תוך שהם מחפשים מקומות אחרים לקנן בהם ולמצוא מזון לצרכי הישרדות. טרמיטים שעזבו את הקן לא יוכלו למצוא מושבה אחרת קיימת שתקלוט אותם וזאת משום שהטרמיטים הם חיה מזיקה הלוקה ברכושנות וטריטוריאלית מאוד. בכל מושבה קיימת יחכו להם החיילים שלא יאפשרו את כניסתם לנחלה שלהם ובמקרה הצורך יגנו עליה בחירוף נפש.

קצב ההתרבות של המלכה הוא אדיר ובלתי נתפס. בין הליך רביה אחד למשנהו מתנפחות שחלותיה באופן משמעותי, מה שמאפשר לה להגדיל את כמות הביצים שהיא מטילה בכל מחזור. מלכה שרוחב בטנה קטן משני ס"מ בהליך הרבייה הראשונה שלה, יכולה להגיע לבטן שרוחבה שניים עשר ס"מ ואף יותר. הפריית המלכה מתבצעת מדי עשרה ימים ומלכה פורייה בעלת שחלות גדולות יכולה להטיל עד שלושים אלף ביצים ביום. מדובר בכמות אדירה של טרמיטים היכולה להגיע למיליוני פריטים בשנה.

משום כך, הדברת טרמיטים תתחיל לפני הכל בהשמדת המלכה. לאחר השמדתה ניתן להוסיף ולהדביר את יתר המושבה בעזרת חומרים כימיים, אולם לא יהיה חשש שאלה שהצליחו להימלט יקימו מחדש את המושבה ויוסיפו להתרבות. הריגת המלכה תבטיח כי כל טרמיט שלא הושמד יעזוב מרצונו ולא יוסיף לקנן בבית.

אין טעם בביצוע הדברה שלא תבטיח את השמדתה המוחלטת של המלכה, שכן הטרמיטים הם יצורים חברתיים, חרוצים, המסוגלים לתקשר זה עם זו ולהקים מחדש את מושבתם גם אם נותרו בה רק פריטים בודדים, וזאת בתנאי שהמלכה הפורייה עדיין בחיים.  אותם פריטים בודדים יעשו הכל על מנת להגן על מלכתם ולגייס עבורה מחדש מלך למושבה, שיוסיף ויפרה אותה, וזאת במידה והמלך הושמד.

טרמיטים הם מזיק סביבתי הגורם נזק רב לטבע ולרכוש, והבעיה העיקרית בהתמודדות אתו הוא תנאי המחיה שלו שהם לרוב תת קרקעיים. לעיתים טרמיטים עשויים להתגלות רק בשלב מאוחר מדי ולאחר שנגרם נזק רב לבית, לתכולתו או לסביבת המגורים.

החשיבות של הדברה מקצועית
איכות, בטיחות וחדשנות

אס או אס הדברות חברת ההדברה המובילה בישראל. מתמחה בניטור, מניעה והדברה כוללת של מזיקים.  זמינות 24/7 בכל חלקי הארץ!

s.o.s הדברות

איכות, בטיחות וחדשנות

רוצה לקבל ייעוץ חינם ממדביר מקצועי?

הדברת חדקונית הדקל בבאר שבע

חדקונית הדקל באר שבע

אנו מבצעים הדברה של חדקונית הדקל לכל סוגי הדקלים הגדלים באיזור באר שבע והדרום.
אנו מבצעים ההדברה מקצועית עבור: עמיגור, עמידר, בתי אבות ברחבי באר שבע, בית חולים סורוקה באר שבע, אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בנקים, משרד הביטחון ומשרד הרישוי.

קרא עוד >
טרמיטים - שאלות נפוצות

טרמיטים – שאלות נפוצות

המומחים של חברת ההדברה sos עונים על כל השאלות שלכם בנוגע לטרמיטים, מניעתם ודרכי הטיפול בבעיית הטרמיטים. מהם הסימנים לטרמיטים? טרמיטים גורמים להרבה נזק בתוך מבנה הבית ובתוך הקירות, לכן לפעמים לוקח זמן עד שמבחינים בבעיית הטרמיטים. אבל ישנם שלושה סימנים שיעזרו לך לאבחן האם יש לך טרמיטים בבית. 1. טרמיטים מתים או חיים 2.

קרא עוד >
חשיבותה של הדברה מקצועית

החשיבות של הדברה מקצועית

התחלתם לשים לב שהריהוט בבית שלכם מלא בחורים? אתם די בטוחים שמזיק פרץ לכם הביתה? תנו למומחים לעשות את העבודה, אך לפני הכול שימו לב שמי שמבצע עבורכם את העבודה הוא מספיק מיומן, מקצועי ואמין מכוון ש החשיבות של הדברה מקצועית היא מאוד גבוהה.

קרא עוד >

סובל ממזיקים ומחפש פתרון מהיר ויעיל?

קבל ייעוץ חינם ממדביר מקצועי