מושבות טרמיטים

מושבות טרמיטים

בדומה למרבית סוגי החרקים מושבות טרמיטים חיים בלהקות וקבוצות אשר וצורת ההתיישבות שלהן מכונה מושבות. מושבת טרמיטים אחת יכולה לכלול עד עשרה מיליון טרמיטים כאשר הממוצע עומד על חמישים אלף פריטים למושבה. כל מושבות טרמיטים נוסדת על ידי זכר ונקבה ייחודיים, בעלי כנפיים, אשר מוכתרים כמלך ומלכה. לאחר פעילות ההתרבות הראשונית שלהם וגידול מחזור הילדים הראשון, הם יתפנו להוסיף ולהתרבות בלבד, כאשר מלאכת הטיפול בזחלים הבוקעים לאחר ההטלה של הטרמיטית מלכה עוברת לשאר שוכני הקן- הם הפועלים.

קצב התרבות הטרמיטים במושבה הוא עצום, שכן התפתחות השחלות של המלכה היא מדהימה, ומלכה שבטנה החלה ברוחב של פחות משני ס”מ יכולה להגיע ולשאת בטן בת שניים עשר ס”מ, בשל השחלות התפוחות המאפשרות לה פוריות, התרבות מהירה והטלת כמות גדולה של ביצים. במינים מסוימים של מושבות טרמיטים המלכה יכולה להטיל כמיליון ביצים בשנה.

לאחר ההתפתחות של מחזורי החיים הראשונים במושבת הטרמיטים מתחלקים המתבגרים הצעירים לשתי קבוצות:

  • פועלי בניין- הטרמיטים בונים את קניהם באמצעות הדבקת גרגירי חול זה לזה בעזרת רוק והפרשות הגוף. פועלי הבניין הטרמיטים נחשבים לתופעת טבע של ממש בכל הנוגע לתכנון ותחזוקת מבנה המושבה שלהם. מרבית מושבות הטרמיטים הן תת קרקעיות, וזאת בשל חיבתם של מושבות טרמיטים ללחות, אולם חלק מן הזנים המפותחים משלבים מבנה תת קרקעי מתוחכם תחת מבנה חיצוני הדומה לגורד שחקים במושגים של בני אדם. בתוך המבנה קיימת חלוקה לחדרים, מעברים ומחילות ולכל אזור במושבה יש מטרה: חדרי גידול הטרמיטים הנולדים, הזחלים, יחידות מאגר המזון, מקום לביצים שטרם בקעו ועוד. מושבות טרמיטים הם חרוצים ומנהלים את המושבה שלהם בסדר מופתי ובקפידה.
  • חיילים- צבא שמטרתו להגן על המושבה והטרמיטים החיים בה מפני מזיקים. האויבים הטבעיים של הטרמיטים הם בראש ובראשונה הנמלים, המתחרות אתם על שטחי המחיה ומזון, אך גם חרקים אחרים מאיימים על הקן. הטרמיטים הם מזיקים מאוד טריטוריאליים, המשקיעים רבות בבניית המושבה שלהם והחיילים מגנים עליה בחירוף נפש במידת הצורך. במרבית המושבות המלך והלכה מבודדים בחדר שנבנה עבורם ואינם יוצאים ממנו כלל, מתוך מטרה להגן עליהם ולהוסיף ולאפשר את התרבות הקן.

ההחלטה מי אלה שיהפכו לפועלים ומי יוכתרו להגנה על הממלכה נקבעת כבר בשלב בו הם בוקעים מהביצה על סמך הנתונים הפיזיים שהביאו אתם לעולם. כעשרה אחוז מהטרמיטים הבוקעים מהביצים נולדים עם ראש גדול יותר ולסתות חזקות במיוחד, נתונים שיאפשרו להם להילחם באיומים על המושבה, ומשום כך הם מקבלים את תפקיד החיילים.

תזונת הטרמיטים היא בעיקרה מעץ. הם מכלים במהירות עצים ואת כל העשוי מהם. משום כך מושבות טרמיטים אוהבים להקים את המושבות שלהם בסמוך לשטחי מחיה של בני האדם, אשר בתיהם מציעים מגוון של מוצרי עץ, הן במבנה הבית עצמו והן בתכולתו הפנימית. הטרמיטים יכולים להסתתר חודשים ארוכים ולא להתגלות לעין אדם כאשר הם מכלים את ביתו, ועד שיהיה מאוחר מדי. באזורים בהם נגלו בעבר מושבות טרמיטים ותוצאות מעשיהם מומלץ להקפיד על הדברה לפחות פעם בשנה ולא להמתין שיתגלו בפומבי.

מושבת הטרמיטים מנוהלת כאוטונומיה עצמאית ומנוהלת על פי היררכיה וחלוקת תפקידים באופן מדהים. הטרמיטים יודעים לדאוג לעצמם ולבני משפחתם למזון, הגנה והמשך התפתחות לאורך שנים. יחד עם זאת חשוב לזכור שמדובר במזיקים אשר עשויים לגרום לנזקים חמורים ואי טיפול בהם עלול להוליד מגיפה. בכל אזור מחיה בו מזוהים מושבות טרמיטים או סימנים לקיומם ולנזקים שגרמו, יש להיעזר בשרות הדברה מקצועי. אין מדובר בתיקנים פשוטים ובשל כמותם הבלתי נתפסת לא ניתן להסתפק בהדברה ביתית פשוטה.

החשיבות של הדברה מקצועית
איכות, בטיחות וחדשנות

אס או אס הדברות חברת ההדברה המובילה בישראל. מתמחה בניטור, מניעה והדברה כוללת של מזיקים.  זמינות 24/7 בכל חלקי הארץ!

s.o.s הדברות

איכות, בטיחות וחדשנות

הדברה מקצועית ואיכותית לפרטיים ולתעשייה

לקבלת הצעת מחיר
הדברת מזיקים
החשיבות של הדברה מקצועית

החשיבות של הדברה מקצועית

התחלתם לשים לב שהריהוט בבית שלכם מלא בחורים? אתם די בטוחים שמזיק פרץ לכם הביתה? תנו למומחים לעשות את העבודה, אך לפני הכול שימו לב שמי שמבצע עבורכם את העבודה הוא מספיק מיומן, מקצועי ואמין מכוון ש החשיבות של הדברה מקצועית היא מאוד גבוהה.

קרא עוד >
חברה להדברת חדקונית הדקל

חברה להדברת חדקונית הדקל

באיזה ציוד צריך להשתמש כדי לבצע הדברת חדקונית הדקל ומדוע חשוב לפנות לחברה להדברת חדקונית הדקל בעלת ניסיון? חדקונית הדקל שייכת למשפחת החיפושיות והיא נפוצה בעיקר במטעים של דקלים ועצי קוקוס. כאשר לא מטפלים בחדקונית הדקל, עלולים להיגרם נזקים קשים לעץ אך מנגד, הדברת החדקונית זו פעולה מורכבת שאינה דומה להדברה של מזיקים אחרים ולכן

קרא עוד >
חברות הדברה

חברות הדברה

כל מה שרציתם לשאול על חברות הדברה מקרים מצערים שהתרחשו בשנים האחרונות בעקבות הדברה רשלנית של חברת הדברה, העלו תהיות רבות ושאלות עליהם ננסה לענות במאמר זה.

קרא עוד >

סובל ממזיקים ומחפש פתרון מהיר ויעיל?

קבל ייעוץ חינם ממדביר מקצועי