מענה זמין 24 שעות ביממה
054-200-7181
 • חיפושית הדקל

  חיפושית הדקל שקרויה גם חדקונית הדקל היא אחת החרקים המזיקים ביותר בכל מה שנוגע לדקלים בארץ ובעולם. מדובר על חיפושית שמטילה את ביציה בגזע של עץ הדקל מה שמביא במקרים רבים למותו וגוויעתו ללא כל דרך להציל אותו. מאידך, ניתן לטפל בזחלים של החיפושית על ידי חומרי ריסוס שונים ושיטות נוספות. באופן כללי, ישנם סוגים שונים של חרקים ברחבי העולם כאשר כל חלקם אינם מזיקים כלל, אך ישנם כאלו שעשויים להסב נזק רב.

  חיפושית הדקל – לא עוצרת

  החרק הגיע לארץ לפני כ-30 שנה וכיום ניתן למצוא אותו באזורים רבים החל משפלת החוף, דרך בערבה ואפילו במבואות אילת. עיקר הפגיעה מתרחשת בדקל קנרי, אך גם סוגים אחרים נפגעים והחיפושית לא בוחלת בסוגים רבים של דקלים אחרים:

  • חיפושית הדקל נצפתה בשנים האחרונות במקומות רבים ברחבי הארץ ולניתן שהיא לא תפסיק להתפשט בכל מקום שבו נמצאים עצי דקל.
  • גם אזור השרון ועמק חפר נמצאים על הכוונת של החיפושית ויתכן שזה יקרה מוקדם מהצפוי.
  • היות שמדובר על חרק מטריד למדי עושים החקלאים כל שדרוש כל מנת לסלק אותו מהאזור. אמנם לא תמיד מסתייע הדבר, אך שימוש בחומרים מתאימים מאפשרים לבצע את המשימה ולהציל את עצי הדקל מכליה.
  • כל חיפושית בוגרת מסוגלת להטיל כמה מאות ביצים שכל אחת מהן תהפוך בתוך זמן קר לזחל שמסוגל לכרסם לעומק של כמעט מטר על תוך גזע העץ.
  • הכרסום מותיר את הדקל חסר סיכוי אל מול התופעה.
  • ישנן שיטות שונות לטיפול בחיפושית כאשר כל אחת מהן מצריכה ידע רב וניסיון על מנת שזה יצליח. השיטה הפופולארית ביותר היא הגמעה של העץ על ידי ריסוס. אפשר לבצע טיפולים נוספים שכל אחד מהם עשוי להיות יותר יעיל מחברו.
  • שיטת ההזרקה אמינה מאוד ומתבצעת על ידי הזרקה של חומר ריסוס ישירות אל תוך הגזע. שיטה זו היא מהירה מאוד אך מצריכה עבודה של שלושה עובדים. מומלץ לבצע את הריסוס גם בדקלים שנמצאים הסמוך לעץ הנגוע, כך ניתן להבטיח את מיגור המזיק מהשטח.
  • החיפושית היא בעלת כושר תעופה טוב, ועל כן היא מסוגלת להדביק עצים על שטח של כמה קילומטרים. כדאי לברר מראש את תחום ההתמחות של בעל המקצוע ולפנות רק למי שמבין בהדברת חיפושית הדקל.

  לסיכומו של דבר

  חיפושית הדקל נמצאת באזורינו ביו כה וכה והיא פוגעת בעצי דקל מכל הסוגים והמינים. ככל שמדובר על עצי נוי אז ישנה משמעות רבה לטיפול בהם ולמניעה של נזק שעלול להסתיים בנפילה של עץ. מי שאחראי על טיפול בעצי דקל הם או העיריה במקרה שמדובר על שטח ציבורי, או אנשים פרטיים במידה ומדובר על שטח פרטי. בכל מקרה מומלץ להיות עם האצבע על הדופק ולהזמין בעל מקצוע שיבחן את מצב הדקלים ויבצע פעולות נדרשות.

   

   

   

  קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

  Call
  Home
  Contact