חיפושית הדקל

חיפושית הדקל שקרויה גם חדקונית הדקל היא אחת החרקים המזיקים ביותר בכל מה שנוגע לדקלים בארץ ובעולם. מדובר על חיפושית שמטילה את ביציה בגזע של עץ הדקל מה שמביא במקרים רבים למותו וגוויעתו ללא כל דרך להציל אותו. מאידך, ניתן לטפל בזחלים של החיפושית על ידי חומרי ריסוס שונים ושיטות נוספות. באופן כללי, ישנם סוגים שונים של חרקים ברחבי העולם כאשר כל חלקם אינם מזיקים כלל, אך ישנם כאלו שעשויים להסב נזק רב.

חיפושית הדקל – לא עוצרת

החרק הגיע לארץ לפני כ-30 שנה וכיום ניתן למצוא אותו באזורים רבים החל משפלת החוף, דרך בערבה ואפילו במבואות אילת. עיקר הפגיעה מתרחשת בדקל קנרי, אך גם סוגים אחרים נפגעים והחיפושית לא בוחלת בסוגים רבים של דקלים אחרים:

  • חיפושית הדקל נצפתה בשנים האחרונות במקומות רבים ברחבי הארץ ולניתן שהיא לא תפסיק להתפשט בכל מקום שבו נמצאים עצי דקל.
  • גם אזור השרון ועמק חפר נמצאים על הכוונת של החיפושית ויתכן שזה יקרה מוקדם מהצפוי.
  • היות שמדובר על חרק מטריד למדי עושים החקלאים כל שדרוש כל מנת לסלק אותו מהאזור. אמנם לא תמיד מסתייע הדבר, אך שימוש בחומרים מתאימים מאפשרים לבצע את המשימה ולהציל את עצי הדקל מכליה.
  • כל חיפושית בוגרת מסוגלת להטיל כמה מאות ביצים שכל אחת מהן תהפוך בתוך זמן קר לזחל שמסוגל לכרסם לעומק של כמעט מטר על תוך גזע העץ.
  • הכרסום מותיר את הדקל חסר סיכוי אל מול התופעה.
  • ישנן שיטות שונות לטיפול בחיפושית כאשר כל אחת מהן מצריכה ידע רב וניסיון על מנת שזה יצליח. השיטה הפופולארית ביותר היא הגמעה של העץ על ידי ריסוס. אפשר לבצע טיפולים נוספים שכל אחד מהם עשוי להיות יותר יעיל מחברו.
  • שיטת ההזרקה אמינה מאוד ומתבצעת על ידי הזרקה של חומר ריסוס ישירות אל תוך הגזע. שיטה זו היא מהירה מאוד אך מצריכה עבודה של שלושה עובדים. מומלץ לבצע את הריסוס גם בדקלים שנמצאים הסמוך לעץ הנגוע, כך ניתן להבטיח את מיגור המזיק מהשטח.
  • החיפושית היא בעלת כושר תעופה טוב, ועל כן היא מסוגלת להדביק עצים על שטח של כמה קילומטרים. כדאי לברר מראש את תחום ההתמחות של בעל המקצוע ולפנות רק למי שמבין בהדברת חיפושית הדקל.

לסיכומו של דבר

חיפושית הדקל נמצאת באזורינו ביו כה וכה והיא פוגעת בעצי דקל מכל הסוגים והמינים. ככל שמדובר על עצי נוי אז ישנה משמעות רבה לטיפול בהם ולמניעה של נזק שעלול להסתיים בנפילה של עץ. מי שאחראי על טיפול בעצי דקל הם או העיריה במקרה שמדובר על שטח ציבורי, או אנשים פרטיים במידה ומדובר על שטח פרטי. בכל מקרה מומלץ להיות עם האצבע על הדופק ולהזמין בעל מקצוע שיבחן את מצב הדקלים ויבצע פעולות נדרשות.

 

 

 

החשיבות של הדברה מקצועית
איכות, בטיחות וחדשנות

אס או אס הדברות חברת ההדברה המובילה בישראל. מתמחה בניטור, מניעה והדברה כוללת של מזיקים.  זמינות 24/7 בכל חלקי הארץ!

s.o.s הדברות

איכות, בטיחות וחדשנות

רוצה לקבל ייעוץ חינם ממדביר מקצועי?

הדברת חדקונית הדקל בבאר שבע

חדקונית הדקל באר שבע

אנו מבצעים הדברה של חדקונית הדקל לכל סוגי הדקלים הגדלים באיזור באר שבע והדרום.
אנו מבצעים ההדברה מקצועית עבור: עמיגור, עמידר, בתי אבות ברחבי באר שבע, בית חולים סורוקה באר שבע, אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בנקים, משרד הביטחון ומשרד הרישוי.

קרא עוד >
טרמיטים - שאלות נפוצות

טרמיטים – שאלות נפוצות

המומחים של חברת ההדברה sos עונים על כל השאלות שלכם בנוגע לטרמיטים, מניעתם ודרכי הטיפול בבעיית הטרמיטים. מהם הסימנים לטרמיטים? טרמיטים גורמים להרבה נזק בתוך מבנה הבית ובתוך הקירות, לכן לפעמים לוקח זמן עד שמבחינים בבעיית הטרמיטים. אבל ישנם שלושה סימנים שיעזרו לך לאבחן האם יש לך טרמיטים בבית. 1. טרמיטים מתים או חיים 2.

קרא עוד >
חשיבותה של הדברה מקצועית

החשיבות של הדברה מקצועית

התחלתם לשים לב שהריהוט בבית שלכם מלא בחורים? אתם די בטוחים שמזיק פרץ לכם הביתה? תנו למומחים לעשות את העבודה, אך לפני הכול שימו לב שמי שמבצע עבורכם את העבודה הוא מספיק מיומן, מקצועי ואמין מכוון ש החשיבות של הדברה מקצועית היא מאוד גבוהה.

קרא עוד >

סובל ממזיקים ומחפש פתרון מהיר ויעיל?

קבל ייעוץ חינם ממדביר מקצועי